Özel hayatın gizliliğini ihlal suçu, İzmir en iyi ceza avukatı

ceza davası avukatı

Kişiler arasındaki konuşmaların dinlenmesi ve kayda alınması suçu 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu’nun 133. Maddesinde düzenlenmiştir. Buna göre;

ceza davası avukatı

‘Kişiler arasındaki aleni olmayan konuşmaları, taraflardan herhangi birinin rızası olmaksızın bir aletle dinleyen veya bunları bir ses alma cihazı ile kaydeden kişi, iki yıldan beş yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.

Katıldığı aleni olmayan bir söyleşiyi, diğer konuşanların rızası olmadan ses alma cihazı ile kayda alan kişi, altı aydan iki yıla kadar hapis veya adlî para cezası ile cezalandırılır.

 Kişiler arasındaki aleni olmayan konuşmaların kaydedilmesi suretiyle elde edilen verileri hukuka aykırı olarak ifşa eden kişi, iki yıldan beş yıla kadar hapis ve dört bin güne kadar adlî para cezası ile cezalandırılır. İfşa edilen bu verilerin basın ve yayın yoluyla yayımlanması halinde de aynı cezaya hükmolunur.’

Konuşmaların değil de görüntünün kayda alınması halinde Özel Hayatın Gizliliğini İhlal Suçu oluşmaktadır.

Kanunda aleni olmayan konuşma ile anlatılmak istenen genele yönelik olmayan ve sınırlı bir çevre dışına çıkmayan konuşmalardır. Araya bir haberleşme aracı girmeksizin iki ya da daha fazla kişi arasında yapılan konuşmaların bir aletle dinlenmesi, kayda alınması veya ifşa edilmesi halinde bu suçun unsurları oluşur.

Eşlerin de bu suçu birbirlerine karşı işlemesi mümkündür. Ancak Yargıtay sadakatinden kuşkulandığı eşinin birlikte yaşadıkları konuta ses kayıt cihazı yerleştiren kişinin fiilini hukuka uygun saymıştır.

ceza davası avukatı

HUKUKA AYKIRILIK UNSURU

Cmk. M.140’da öngörülen koşullar çerçevesinde teknik izleme tedbiri bu suçta hukuka aykırılığı ortadan kaldırmaktadır.

Yargıtay’a göre, ‘ancak kişinin bir kanıt elde etme olanağının bulunmadığı ve yetkili makamlara başvuru imkanının olmadığı ani gelişen durumlarda, örneğin kendisine karşı gerçekleşen (cinsel saldırı, hakaret, tehdit, iftira, şantaj gibi) bir suç söz konusu olduğunda ya da kendisine veya aile birliğine yönelen, onurunu zedeleyen, haksız bir saldırıyı önlemek için kaybolma olasılığı bulunan kanıtların kaybolmasını engelleyip, yetkili makamlara sunarak güvence altına almak amacıyla, saldırıyı gerçekleştiren tarafın bilgisi ve rızası dışında konuşma ve haberleşme içeriklerini veya özel hayata ilişkin ses ve görüntülerini dinleme, izleme ya da kaydetme eylemlerinin hukuka aykırı olduğunu kabul etmek mümkün değildir.’

ceza davası avukatı

ŞİKAYET VE UZLAŞTIRMA

Kişiler arasındaki konuşmaların dinlenmesi ve kayda alınması suçu şikayete tabidir. Şikayet olmadan soruşturma ve kovuşturma yapılamaz. Şikayet süresi fiilin ve failin öğrenildiği tarihten itibaren 6 aydır. 6 aylık süre hak düşürücü süre olup resen dikkate alınması gerekmektedir.

Bu suç uzlaşmaya tabi suçlar arasındadır. Uzlaşma sağlanamaması halinde soruşturma ve kovuşturmaya devam edilebilir.

Olası mağduriyetlerin önüne geçmek için İzmir ceza avukatı, İzmir de ceza davasına bakan avukat olarak olarak bizimle irtibata geçebilirsiniz.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir